Integrált vállalatirányítási rendszer
vagyis ERP, integrált ügyviteli rendszer
Szerintünk lassan Magyarországon is belátják a cégek, hogy célszerű egy integrált vállalatirányítási rendszer (ERP, integrált ügyviteli rendszer) bevezetése.
A korszerű vállalatirányítási rendszerek alkalmazása a vállalatok számára ma már egyértelműen a versenyképesség megteremtésének, megőrzésének stratégiai eleme.
Napjainkban a globalizáció, a világpiac minden korábbinál nagyobb mértékű kiterjedése, az egyre növekvő, az egész világra kiterjedő kereskedelem, a rohamos, nagyon erőteljes technológiai fejlődés egyre keményebb piaci versenyt eredményez. Újabb és újabb versenytársak jelennek meg a piacon. Az éles verseny eredményeként a vállalatok számára a piaci igények rugalmas és sokszor igen gyors követése, az innováció, az intenzív növekedés, a minőségi munkavégzés, a korszerűbb, kedvezőbb ár, minőség illetve szolgáltatás előállítása, a megfelelő választék biztosítása, túlélési kérdés.
A vállalatirányítási rendszer sikeres bevezetés lehet a versenyelőny forrása, a hatékony működés kulcsa, és alapvetően alakíthatja át a vállalat működését – erre azonban fel kell készülni!
A rendszerbevezetéseknek azonban alig harmada sikeres – az esetek kétharmadában rengeteg ráfordított idő és pénz után a cég vagy leállítja a bevezetést, vagy félkészen kezdik el használni a szoftvert.
Ha a rendszer nem működik jól, az információáramlás nem elég gyors és hatékony, valamint az általuk nyújtott információk nem tükrözik a valóságot, akkor nem lehet figyelemmel kísérni a költségek alakulását, késik a reagálás a vevők igényeire....
Ezért felmerül néhány kérdés a kiválasztással és bevezetéssel kapcsolatban:
- Hogyan kell kiválasztani, bevezetni egy rendszert, milyen kritikus folyamatokat kell átszervezni?
- Hogyan vezessük be a kiválasztott rendszert?
- Vajon sok pénzbe fog kerülni az ERP bevezetése?
- És vajon mennyibe kerül majd, amikor már használjuk?
- Vajon mi a sikeres bevezetés kulcsa? Miért sikerül egyeseknek, másoknak miért nem?
- Hogyan kell átalakulnia a cégnek és a menedzsmentnek?
Mi is a vállalatirányítási rendszer?
Olyan általános célú rendszerek, amelyek nyomon követik és ellenőrzik a vállalatok belső működését.
A VIR elvileg nem más, mint a megfelelő információ a megfelelő embernek, a megfelelő időben és a megfelelő formában.
Jellemzője, hogy csak strukturált feladatok megoldására alkalmasak, problémamegoldó képességük színvonala alacsony, outputként jelentéseket készítenek. (Csala 2001), (Edward 999)
A VIR célja: a vezetői munka (döntéselőkészítés, tanácsadás) támogatása. A felső, ill. a középszintű vezetés feladatai a döntés-előkészítés fogalmához kötődnek.
Mit ad Önnek az ÜgyVisz?
- Az információ a keletkezés helyén, a valós történés időpontjában kerülhet a rendszerbe, és kizárja ugyanazon információk különböző helyeken és időben történő rendszerbe juttatását.
- Az adatokhoz és folyamatokhoz minden, az információs rendszerben a felhasználók csak jogosultságuknak megfelelően férhetnek hozzá.
- A vállalat fizikai folyamatainak szabályozása az információ visszacsatolása által a megfelelő időben a lehetőség szerinti minimális költséggel valósulhat meg.
- Segíti a tervezést az adatok feldolgozásával.
- A vállalat vezetői kezébe olyan eszközt ad, amely segítségével azok a mindennapi munkában könnyen hozzáférnek a számukra szükséges információkhoz.
Kérdés-Válasz (K-V) legújabbak
Vállalkozásunk informatikai rendszerek tervezésével, megvalósításával foglalkozik 1992 óta.
Miskolc,
Meggyesalja utca 93.
Tel/Fax: +36 46 505 450
+36 46 413347
Mail: adamsoft[kukac]adam-soft.hu